Mi a 💩-t lehet tenni másnaposság ellen?
Reggel van.
A fejedben egy légkalapács-szerű dj veri a tam-tamot, a szád olyan, mint a Góbi-sivatag egy meleg, júliusi napon, és te rimánkodsz a jóistenhez, hogy itt és most inkább pusztulj el, mert nem bírod.
Ja, ilyen egy szokásos csütörtök reggel az egyetemi buliszerda után.
Már megint rohadtul bebasztál tegnap, és ahelyett, hogy a vállad jobbján ülő józan kis tündérbogár angyalkára hallgattál volna, inkább lepacsiztál a balon lévő piros kis ördöggecivel.
Shit happens, legközelebb "jó kisfiú/kislány/kisizé leszek ígérem jó uram", meg minden, de neked egy józanító apa-figura sógun mester helyett inkább egy igazi, régimódi, jó szájbarúgós cikkre van szükséged.
Méghozzá erre.
Félig tudományosan, félig viccesen vesszük végig ahhoz, hogy mi kell a másnaposság totális elkerüléséhez. És nem, ez most nem a gumimacis reklám lesz, hanem valami totál más.
Miért leszek másnapos? 🤔
Ó Öcsregharcosom, ez az egész már előre el van tervezve. Onnéttól kezdve, hogy azt mondod "na jó, de ez az utsó" eleve el van rendelve a sorsod. Sőt, igazából már az első korty alkoholtól borul a bili.
Ez ugyanis egy olyan láncreakciót indít el a szervezetünkben, ami végül a rettegett másnapossághoz vezet.
Az első dominó akkor borul el, amikor az alkohol belép a szervezetbe. Ilyenkor ugyanis a máj azonnal riadót fúj. Ekkor lép képbe az alkohol-dehidrogenáz enzim, ami egy speciálisan az alkohol lebontására szakosodott fehérje.
Képzeld el úgy, mint egy molekuláris ollót, ami képes az alkohol molekulát kisebb darabokra vágni. Főként a májban található, de kisebb mennyiségben a gyomorban is jelen van.
Mondanánk, hogy ő a mi Batmenünk az éjszakában, de nem igazán. Az alkohol-dehidrogenáz munkájának eredménye ugyanis az acetaldehid, ami egy még veszélyesebb vegyület. Ez ugyanis károsítja a sejteket és gyulladást okoz -pa-paaa: a másnaposság bimbódzó kis gaza az egészség szép gyepén.
Na de a máj nem adja olyan könnyen magát, és beveti az aldehid-dehidrogenáz enzimet. Ez tovább bontja az acetaldehidet ecetsavvá, ami már kevésbé ártalmas. De mire ez megtörténik, már a káosz az úr.
Ugyanis az alkohol egy másik fronton is támad: gátolja az antidiuretikus hormon termelődését. Ez egy olyan hormon, amit az agyunk termel, és ami normál esetben arra utasítja a veséket, hogy tartsák vissza a vizet a szervezetben. Az alkohol gátolja ennek a hormonnak a termelődését, ezért kezdünk el annyit pisilni, mint egy versenyló, amikor iszunk.
Viszont a hormon hiányában a vesék úgy kezdik üríteni a folyadékot, mintha nem lenne holnap. Ez vezet a gyakori éjszakai vécélátogatásokhoz és a reggeli kiszáradáshoz.
Ráadásul a dehidratáció nem áll meg itt, ezen a szinten. Tovább fokozza a fejfájást, szédülést és az általános rosszullétet, amit az acetaldehid már elindított.
Az eredmény? Mire felkelsz, a szervezeted dehidratált, tele van toxikus anyagcseretermékekkel, és kétségbeesetten próbálja helyreállítani az egyensúlyt.
Na jó, ez így leírva lehet, hogy tök bonyolult. Nézzük meg gyorsan, mi is folyik a szervezetedben:
- Az alkohol-dehidrogenáz lebontja az alkoholt acetaldehiddé.
- Az acetaldehid károsítja a sejteket és gyulladást okoz.
- Az aldehid-dehidrogenáz megpróbálja tovább bontani az acetaldehidet.
- Eközben az alkohol csökkenti az ADH szintjét, ami fokozott vizeletkiválasztáshoz vezet.
- A dehidratáció és a toxikus anyagok jelenléte együttesen okozzák a másnaposság tüneteit.
Minden egyes ital újraindítja és felerősíti ezt a folyamatot, így minél többet iszol, annál erősebb lesz a másnap.
A másnaposság tünetei 🥴
Okés, egy kicsit ugorjunk vissz a cikk elejére. Tudod, arra a meghitt, fejfájós, szájporzós reggelre.
Mit is érzel ilyenkor? Egy igazi 💩 stormot.
- Emlékszel arra, amikor tegnap még az agyad egy igazi, friss, ropogós, érett szőlőszem volt? Na az már a múlté. Most olyan, mint egy mikrózott mazsola.
- Eközben a pocókád úgy remeg, mint egy frissen a világra ellett őzgida.
- Azt hitted, az alkohol segít aludni? Hát, tévedtél. Tönkrevágja az alvásod minőségét, főleg a REM-fázist. Ezért ébredsz úgy, mintha egy maratont futottál volna álmodban egy betoncsizmában.
- Piszokul szédülsz, mert az alkohol összezavarta a belső füled egyensúlyérzékét.
- És persze minden túl sok: a fény olyan, mintha a napba néznél, a zajok meg olyanok, mintha valaki JBL-en nyomatná melletted a legutáltabb, fos számot a világon.
- És ha mindez nem lenne elég, az alkohol összekavarja az agyad kémiai egyensúlyát. Ennek eredményeként sírsz tetkós falu bikájaként a Szerelmünk lapjain, miközben mindent megadnál egy jó furulyázásért.
Tévhitek a másnaposságról
A jó öreg sörre bor, bármikor, meg a kutyaharapás szőrivel... persze meg a tököm az. Úgy vedd ezeket komolyan, mint amikor az öreged részegen meg akart tréfálni azzal, hogy tedd a küllő közé a pöcsöd fiam, attól nő majd nagyra. (Vagy... másnál nem volt ilyen?)
-
"Sörre bor, bármikor" - tényleg számít a sorrend?
Válasz: Nem, nem számít. Az alkohol az alkohol, függetlenül attól, milyen sorrendben iszod. A másnaposságot az elfogyasztott alkohol mennyisége okozza, nem a típusa vagy sorrendje. Most komolyan: egy helyre megy, szerinted tényleg van annak bármi értelme, hogy milyen sorrendben? Még mindig hiszel a mikulásban?
-
A Blahán kapható vérhaskebab mindig segít
Válasz: Bár a zsíros étel segíthet lassítani az alkohol felszívódását,ez már olyan, mint halottnak a csók. Ha előtte eszed meg, egyébként még segít, de a közben, akkor még egy jó cifrát is megkockáztatsz.
-
Kávé jöhet?
Válasz: Csak, ha ki akarsz baszni magaddal. Lehet, hogy felébredsz, de nagyobb a valószínűsége a hányásnak és/vagy fosásnak. Azt meg már inkább alva kövesd el.
-
Kutyaharapást szőrivel
Válasz: És bumm... Így lett apád alkoholista. Viccet félretéve: lehet, hogy elsőre jó ötletnek tűnik, de hidd el nem az.
-
Csak a pálesz, atótl nem leszel másnapos
Válasz: Amúgy valami igazságalapja van, hiszen a tisztább alkoholok kevesebb kongenereket (melléktermékeket) tartalmaznak, de a fő tényező továbbra is az elfogyasztott mennyiség. Magyarul: 3 pálesztől semmi bajod nem lesz másnap, egy üvegtől viszont visítva rimánkodsz az életedért.
-
A B-vitamin vagy a C-vitamin megakadályozza a másnaposságot Válasz: Bár ezek a vitaminok fontosak az általános egészség szempontjából, nem sokat segítenek. Mi is azt hittük, hogy feltaláltuk a spanyolviaszt, de mégsem hoztak áttörést a másnaposság elleni küzdelemben.
-
"Ha sportolsz, kiizzadod az alkoholt"
Válasz: Az izzadás nem gyorsítja fel jelentősen az alkohol kiürülését. Ráadásul a testmozgás tovább dehidratál, ami csak ront a helyzeten. A sport egészséges amúgy, csak nem mindig. Bebaszva nem.
- "Az aszpirin ivás előtt megelőzi a másnaposságot"
Válasz: Nope. Az aszpirin irritálhatja a gyomrot, amitől inkább sokkal szarabbul leszel.
-
"A szénhidrátdús étel felszívja az alkoholt"
Válasz: Az étel lelassíthatja az alkohol felszívódását, de nem "szívja fel". A teli gyomor segíthet, de nem old meg mindent.
-
"A hideg zuhany kijózanít"
Válasz: Éberebb lehetsz tőle, de az alkohol lebontását nem gyorsítja. A máj dolgozik az alkoholon, nem a bőröd.
A másnaposság megelőzése 🛡️
Na jó, tudod, hogy a legjobb módja a másnaposság elkerülésének az lenne, ha egyáltalán nem innál. De legyünk realisták: a buli, az buli. Ha a haverok hívnak, akkor pedig menni kell.
De nem mindegy, hogy egy szál lőcsben indulsz harcolni, karton karddal a kezedben, vagy úgy, mint a 300-ban a CGI-os kockáshasú, keményfaszú gyerekek.
Ha inkább ez utóbbi lennél, akkor...
Ivás előtt egyél
A kaja lelassítja az alkohol felszívódását. Válassz zsíros és fehérjedús ételeket - egy jó húsos hambi vagy egy tál tésztás egytálétel csodákra képes. Ja és piálás közben is csipegess valamit.
Hidratálás
Ez amúgy egy igazi cheat code. Minden második pia után kérj egy csalós ásványvizet. Ha túl ciki a haverok előtt, kérj a pultnál és húzd le, mielőtt visszamész. Én egyébként, főleg ittasan még magam előtt is sokszor cinknek érzem, szóval azzal szoktam elütni a pultos csajnak/srácnak, hogy "Kérek egy fröccsöt meg egy taktikai vizet".
Amúgy ennek van egy nagyon bonyolult, biokémiai magyarázata is: az alkohol kiszárít, a víz meg... hát, nem.
Nem sprint, hanem maraton
Lehet, hogy nem értesz majd velem egyet, de a bebaszás Öcsregharcosom egy igazi sporttevékenység. Abból is nem a rövid, hanem a hosszútáv futás. Max 45 percenként egy pia.
Okos piaválasztás
Na itt jön a feljebb már sorolt okosság. A tisztább alkoholok (vodka, gin) általában kevesebb mellékterméket tartalmaznak, mint a sötétebbek (whisky, vörösbor). Semmi rasszizmus, de a világos jó, a sötét rossz.
A cukor nem jó-e
A cukros koktélok nemcsak az alkohol, hanem a magas cukortartalom miatt is hozzájárulnak a másnapossághoz.
Mi az a GetSobear?
A GetSobear (vagy gecóber) egy revitalizáló gumivitamin. Nem, nem gyógyítja meg a másnapot, de királyul revitalizálja a testedet, hiszen
- B-vitaminokat,
- cinket, és olyan növényi kivonatokat, mint a máriatövis
- és a fügekaktusz,
amik segíthetnek a tested regenerálódásában.
Ne feledd, ez nem csodaszer, nem gyógyítja meg a másnapot - hogy miért, arról a "Mi az a GetSobear?" című cikkünkben írtunk részletesebben.
Meg hát barátkozz meg a tudattal: a jövőbeli éned valószínűleg így úgy is utálni fog majd téged másnap.